Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by właściciel miał świadomość na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć lub miauczeć; ciągle się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
hałas
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

zabawki dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Zabawki-dla-kotow-30130.html