Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu nieduże wymiary może być świetną opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować tam kilka zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo dbać o porządek w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie miała kryjówkę, do której może skryć się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/ internetowy sklep zoologiczny